Novinky

Nehnuteľnosť ako investícia

V súčasnosti ceny bytov neustále rastú, menia sa podmienky na získavanie hypoték a preto by väčšina z nás zainvestovala do vlastnej nehnuteľnosti. 

V súčasnosti ceny nehnuteľností neustále rastú, menia sa podmienky na získavanie hypoték a preto by väčšina z nás zainvestovala a využila tento rast. Ale položme si otázku ,,Nevytvorila sa ohľadne získania nehnuteľností len realitná bublina?”

Očakávania

Pokiaľ sa už rozhodneme investovať do nejakých aktív, v prvom rade si musíme stanoviť, čo od toho očakávame. Treba myslieť hlavne na časovú náročnosť a náklady, ktoré budú súvisieť s udržiavaním a prevádzkou vašej nehnuteľnosti. Teda hlavne v tom prípade ak nehnuteľnosť budeme prenajímať, čím si vytvoríme pasívny príjem.

Ak všetko s prenajímaním nehnuteľnosti funguje tak ako má, očakávaný výnos z prenajímania sa dá predbežne odhadnúť a prepočítať. To sa však nepodarí vždy. Nevyhnete sa striedaniu nájomníkov, alebo realizovaniu nutných opráv v byte a preto môže zisk v niektorých prípadoch dokonca poklesnúť.

Neodkladajte investíciu na neskôr

Okrem neustáleho zvyšovania sa cien nehnuteľností na trhu, ako vieme, dochádza aj k zníženiu dostupnosti hypotekárnych úverov. Aj preto sa nevyplatí s kúpou nehnuteľnosti čakať. Znížením nezamestnanosti na Slovensku úmerne rastie aj kúpna sila obyvateľov, čo podporuje aj rast cien hlavne vo veľkých mestách. Priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji v minulom štvrťroku klesla o 1,6 %, ide však len o švrťročný pokles no v porovnaní s celým minulým rokom, ceny bytov stále rastú.

S tým súvisí aj rast úrokových sadzieb hypoték.

Inflácia

Aktuálnou témou je aj znehodnocovanie peňazí a preto nie je múdre nechať ležať peniaze doma. Môže sa totiž stať, že po niekoľkých rokoch zistíte, že Vaše úspory majú o niekoľko percent nižšiu hodnotu. Pokiaľ chcete, aby Vaše peniaze nestratili ani po čase na svojej hodnote, vyberte si bezpečný a hlavne výnosný spôsob ich investovania.

Z dlhodobého hľadiska je investícia do nehnuteľností považovaná za najlepšiu a najbezpečnejšiu investičnú variantu.

Všetko si samozrejme treba poriadne premyslieť

Predstava o tom prenajímať vlastnú nehnuteľnosť a mať pasívny príjem je lákavá, ale prenajímať byt nie je nič jednoduché. Nájsť vhodného podnájomníka, ktorý pravidelne platí nájom, zostane v byte dlhodobo a nezdevastuje ho, je koľkokrát naozaj zložité. A vždy je jednoduchšie prenajímať menšie byty.